Darčekový poukaz

Ebenovník rajčiakonosný (JIRO), výška 130-160 cm, (-17 C)


  • Kód produktu:ebenovník-rajčiakonosný-diospyros-kaki-,-výška-130-160-cm
  • Dostupnosť:Vypredané
  • Kuriér: Nedostupné
  • Osobný odber: Nedostupné

  • 36,00 €
  • 872,64 Kč
  • Bez DPH: 30,00 €




Ebenovník rajčiakový
„Hurmi kaki“

(odroda "JIRO")
Zakorenené v zemnom bale

Úvod:

Vyzerá ako rajčina, no nie je. Tak možno na prvý pohľad charakterizovať subtropické ovocie hurmi kaki, ktoré si vďaka mnohoročnému šľachteniu môžeme dopestovať aj v záhrade, skleníku či zimnej záhrade. Ebenovník rajčiakový je opadavý strom pochádzajúci z Číny a Japonska, kde ho pestujú už dlhé storočia vo viac než 2000 kultivaroch. Dnes sa ebenovníky pestujú vo všetkých subtropických oblastiach sveta.

Zdravé ovocie:

Hurmikaki, zvané tiež tomel alebo ebenovník (Diospyros kaki; v doslovnom preklade Diov oheň), je plod plný zdravia. Jeho dužina je aj po zbere tvrdá a trpká (podľa odrody) – aby zosladla a stratila trpkosť, musí sa nechať odležať. Sú však aj odrody, ktoré majú sladkú dužinu už pri zbere, takže sa dajú priamo konzumovať. Farba tomelu je obyčajne žltá až ohnivočervená. 

Dužina v plnej zrelosti je chuťovo výborná, trochu podobná zrelým marhuliam, rôsolovito lekvárová, takže sa dá natierať na chlebík. Takýto „živý lekvár“ netreba nijako upravovať, len si na ňom zamaškrtiť. A najlepšie je, že na rozdiel od iných sladkých maškŕt ho môžu bez obáv v rozumnej miere a ešte aj s výrazným ozdravným účinkom konzumovať aj srdciari, diabetici, ľudia s tráviacimi problémami i onkologickí pacienti.

Ebenovník je svojím vysokým antioxidačným potenciálom účinný nielen ako ochrana pred starnutím buniek, ale slúži aj ako prevencia rakoviny ústnej dutiny, pažeráka, žalúdka, hrubého čreva a konečníka.

Obsahuje karotenoidy (lykopén a betakarotén), ktoré spolu s vitamínom C výrazne posilňujú imunitný systém. Tieto karotenoidy chránia pokožku pred negatívnymi účinkami ÚV lúčov – konzumovať tomel je teda zdravšie ako aplikovať si ochranné opaľovacie krémy, ktoré nežiaduco blokujú tvorbu vitamínu D v pokožke, čo karotenoidy nerobia.
Vláknina spolu s vitamínom C má silné detoxikačné účinky, výrazne pomáha črevám aj pečeni.

 

Pôda, zálievka, hnojenie:

Ebenovník je primerane náročný na výživu a pôdu. Vyhovujú mu priepustné, hlboké pôdy s dobrou zásobou živín a humusu, síce dostatočne vlhké, ale aj dobre drenážované (aby neboli zamokrené) a mierne kyslé (s pH 5,5 až 6,5). Dospelé rodiace stromy potrebujú 500 až 700 g dusíka ročne (s prvou dávkou pred kvetom a potom na začiatku leta). Hnojivo vždy rozhodíme na vlhkú pôdu. Potreba fosforu a draslíka nie je taká vysoká ako pri ostatných opadavých drevinách. Fosfor je vhodné dávkovať viazaný na organickú hmotu, takže hnojíme napríklad obohateným kompostom. Pomer NPK je 10 : 4 : 6. Dôležitá je aj systematická, ale len primeraná závlaha, aby sa plody mohli dobre vyvíjať. Listy obyčajne opadávajú pred dozretím plodov, ktoré zostávajú na holých konároch. Pred opadaním sa listy sfarbujú dožlta, vínovočervena až fialova, takže strom doslova hýri farbami a je tak žiarivou okrasou jesennej záhrady.

 

Presvetľovanie

Pri presvetľovaní stromov treba mať na pamäti, že plodné výhony, ktoré vyrastajú na jar a na ktorých rozkvitajú kvety, vyrastajú len z minuloročného dreva, teda nie zo staršieho. Presvetľujeme zásadne na jar. Tomel je však na tvarovanie trochu tvrdohlavý a viac-menej si rastie po svojom. Snažíme sa však strom vytvarovať z 5 hlavných kostrových konárov do kotlovej koruny – dobre osvetlenej aj v strede, kde by tiež mal byť bohatý plodonosný porast. Kvety kvitnú zvyčajne až v júni, teda unikajú jarným mrazíkom.

 

Rast:

Ebenovník rajčiakový dorastá do výšky približne 10 metrov, ale hlbokým rezom ho môžeme udržať vo výške do 3 metrov. Tvarom koruny sa podobá na jabloň. Listy má jednoduché. oválneho tvaru (približne 17cm dlhé a 10cm široké). Mladé listy sú často bledé, mierne žlto-zelené, a neskôr sa menia na lesklé, tmavozelené.

 

Stanovisko a mrazuvzdornosť:

Odporúčame vysádzať ho na stanovisko chránené pred studenými vetrami. Rastie v teplotných zónach 7-10, vonku môže preto cez zimu zostať len v južných a teplých oblastiach Slovenska. V iných častiach krajiny ho cez zimu odporúčame preniesť do chladnej miestnosti, dobre odvetranej garáže, pivnice alebo do zimnej záhrady. Aj na juhu Slovenska ho však pre istotu na zimu zabalíme do ľahkej, vodu prepúšťajúcej, bielej textílie alebo jutovej vrecoviny. Odoláva mrazom do mínus 15 C až mínus 17 C. Všetky odrody hurmi kaki milujú slnko a južné stanovisko.

 

Pre rýchly a zdravý rast k rastline odporúčame dokúpiť:
Kvapalné univerzálne organominerálne BIO hnojivo