Darčekový poukaz

Trachycarpus Fortunei (Palma konopná) kont. C45L, výška kmeňa: 50-60 cm, celková výška: 120-150 cm (-17°C)


  • Kód produktu:524
  • Dostupnosť:Vypredané
  • Kuriér: Nedostupné
  • Osobný odber: Nedostupné

  • 139,00 €
  • 3 369,26 Kč
  • Bez DPH: 115,83 €

TRACHYCARPUS FORTUNEI (-17°C)

 

Charakteristika trachycarpusu fortunei:

Ide o jednu z najobľúbenejších pestovaných paliem v miernom teplotnom pásme. Dôvodom je vysoká odolnosť voči mrazu, pomerne rýchly rast a krásny exotický vzhľad. Trachycarpus Fortunei pochádza z úpätia pohoria Himaláje v Nepále, Indii a v Číne, kde rastú vo výškach 2000 - 2500 mnm, kde sú často vystavené tuhým mrazom, snehu a chladnému vetru. Dnes ich môžeme nájsť voľne rásť po celej Európe. Bez problémov zvládajú horúce a suché počasie v Južnej Európe, ako aj veterné a daždivé počasie v Anglicku. Trachycarpus Fortunei je nenáročná a prispôsobivá palma.

Odolnosť voči mrazu:

Palmy pri teplote pod -12°C prichádzajú o listy, avšak rastlina neuhynie. Palma odumiera až pri -17°C. Je však množstvo prípadov, kedy rastliny bez problémov prežili aj omnoho nižšie teploty. Vo vnútrozemí Bulharska prežili palmy neuveriteľných -25°C a ich jediná ochrana bola iba vrstva snehu. Veľmi závisí na kvalitnom zimnom zábale, zdraví a celkovej kondícií rastliny.

Rýchlosť rastu :

V zemi dokáže palma vyrásť na kmeni od 10-40 cm do výšky a pridať ročne 7-15 listov. Závisí od stanoviska, veľkosti, hnojenia, dobrého zakorenenia a dostatočnej zálievky. Palmy v nádobách rastú samozrejme pomalšie, a ich ročný prírastok je približne okolo 10 cm. Prírastok listov medzi 5-10. Vo svojej domovine palmy dorastajú obvykle do výšky až 15 m.

Hnojenie:

Pre rastliny je hnojenie veľmi dôležité - urýchli rast, zvyšuje kondíciu a celkové zdravie. Palmy je dobré prihnojovať od jari až do jesene kvalitným hnojivom s obsahom všetkých základných živín približne 1x za mesiac. Na jeseň, pred ukončením pravidelného prihnojovania je dobré posledný krát palmu pohnojiť hnojivom s vysokým podielom draslíka. Draslík podporuje vyzretie listových pletív a tak pomôže rastline lepšie prezimovať a prežiť aj silné mrazy. Je však dôležité hnojiť v správnom pomere a s mierou. Priveľký prísun hnojiva rastline nepomôže, ale práve naopak.

Pôda:

Trachycarpus Fortunei je nenáročný na pôdu. Dokáže sa bez problémov prispôsobiť rôznym druhom pôdy. Dobre rastú v tvrdej ílovitej a kamenistej pôde, ale aj v ľahkej a mäkkej rašeline. Pri pestovaní rastlín v kvetináči je dobré ich sadiť do ľahšej pôdy, aby sa koreňový bal mohol ľahko rozložiť po celej ploche kvetináča. Pri výsadbe paliem do voľnej pôdy volíme zmiešanie ťažšej záhradnej zeminy s ľahkou rašelinou a pieskom v pomere 2:2:1, prípadne pridáme aj trochou hrubšieho štrku pre lepšie odvodnenie pôdy počas daždivých jarných a jesenných dní, pri topení snehu a obzvlášť v zimných mesiacoch.

Zálievka:

Trachycarpus Fortunei si potrpí na dostatočnom prísune vody. Je prakticky nemožné ich preliať. Nemajú však problém ani s dlhším obdobím sucha. Dospelé palmy sú schopné denne prijať až 150l vody. Čím je teplejšie, tým častejšie je potrebné palmy zalievať. Samozrejme treba dbať na to, že palmy vysadené v nádobách absorbujú vlhkosť omnoho rýchlejšie ako tie v zemi. Čím viac klesá teplota vzduchu, o to viac znižujeme zálievku a počas zimy zálievku úplne obmedzíme. Rastliny v kvetináčoch zalievame len pri vyschnutí pôdy. Palmy vo voľnej pôde počas zimy nepolievame. Čím suchšie sú korene a okolie palmy, tým je väčšia pravdepodobnosť prežitia zimy a silných mrazov vo voľnej pôde.
 

 

 

Pre rýchly rast a zdravie rastliny odporúčame dokúpiť:

Kvapalné univerzálne organominerálne BIO hnojivo
 

Pre spoľahlivé prezimovanie voľne rastúcich paliem odporúčame predovšetkým v chladnejších oblastiach Slovenska použiť:

Vykurovací kábel na ochranu proti mrazom EXTRA PEVNÝ s TERMOSTATOM

Mesačné atribúty
Výsadba 3,4,5,6,7,8,9,10,
Kvitnutie 5,6,
Špecifikácia
Stanovisko slnečné, polotieň
Výška pri dodaní 120-150 cm
Mrazuvzdornosť mrazuvzdorná do -17°C
Pôda vzdušná, priepustná, humózna
Intenzita rastu stredne rýchlo rastúca
Výška v dospelosti 6-10 m
Šírka v dospelosti 2,5m
Výška kmeňa pri dodaní 40-60 cm

I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Výsadba
Kvitnutie
Stanovisko
slnečné, polotieň
Výška pri dodaní
120-150 cm
Mrazuvzdornosť
mrazuvzdorná do -17°C
Pôda
vzdušná, priepustná, humózna
Intenzita rastu
stredne rýchlo rastúca
Výška v dospelosti
6-10 m
Šírka v dospelosti
2,5m
Výška kmeňa pri dodaní
40-60 cm

Súvisiace produkty