Darčekový poukaz

Butia Capitata ´COCOS AUSTRALIS´, kont. C150L, výška kmeňa: 40-50cm, celková výška: 160-170cm (-12°C)


  • Kód produktu:240
  • Dostupnosť:Vypredané
  • Kuriér: Nedostupné
  • Osobný odber: Nedostupné

  • 295,00 €
  • 7 150,70 Kč
  • Bez DPH: 245,83 €

 

Butia Capitata ´COCOS AUSTRALIS´

Charakteristika:


Butia Capitata sa bežne vyskytuje v oblasti južného cípu Brazílie a Uruguaja. Bežne sa v rámci odvetvia nazýva Capitata ale správny názov je Odorata. Ide o mohutný a pomalšie rastúci druh palmy, ktorý vo svojej domovine dorastá do výška až 6 m. Typické pre butie sú dlhé, vejárovité listy, ktorých sfarbenie je skôr do modra. Rastliny časom vytvárajú mohutný a hrubý kmeň. Koruna listov býva široká a preto sú rastliny vhodné na väčšie priestranstvá s dostatkom miesta. Je známe, že rastliny s dobrou veľkosťou prežívajú pri -12°C, pričom sa dokážu regenerovať, ochrana v chladnom počasí sa ale dôrazne odporúča. Butiu odporúčame spoľahlivo pestovať celoročne v dostatočne veľkom kvetináči. Vyhovuje im slnečné a horúce stanovisko vonku, niekde na južnej strane záhrady, balkóna alebo slnečnej terasy. Butia dobre rastie v priepustnej a ľahkej pôde, ideálne v kokosovom substráte, ktorý býva už vopred nahnojený, udržuje stále miernu vlhkosť pôdy, je dokonale priepustný a obsahuje veľa potrebných živín. Rastliny je potrebné prihnojovať približne každé 2-3 týždne počas vegetačného obdobia. Hnojiť odporúčame kvalitnými tekutými hnojivami s obsahom vyzretej močoviny. Počas zimy rastliny neprihnojujeme.


Zimovanie: 
Ako takmer každá palma, aj butia potrebuje počas vegetačného pokoja chladné zimovanie v dobre odvetranom priestore, ideálne v garáži, pivnici alebo v zimnej záhrade, kde počas teplejších zimných dní priestory dobre vyvetráme a tak zabezpečíme cirkuláciu vzduchu. Zabránime tým šíreniu plesní či vzniku škodcov, ktoré počas zimného obdobia v uzavretých priestoroch palmy radi napádajú. Teplota počas zimy by sa mala pohybovať v rozmedzí od 0 do +15°C. Keďže v zime palmy ´spia´, nespotrebujú také množstvo vody ako počas vegetačného obdobia. Preto udržujeme substrát v kvetináči stále iba mierne vlhký, nikdy nie však premokrený!


Zálievka: 
Počas leta možno palmy bohato zalievať po listoch a kmeni, odkiaľ si voda ďalej spoľahlivo stečie až ku koreňom. S postupným ochladzovaním a príchodom jesene zálievku obmedzíme a polievame už iba v prípade potreby.

 

 

 

Pre rýchly rast a zdravie rastliny odporúčame dokúpiť:

Kvapalné univerzálne organominerálne BIO hnojivo


Pre spoľahlivé prezimovanie voľne rastúcich paliem odporúčame predovšetkým v chladnejších oblastiach Slovenska použiť:

Vykurovací kábel na ochranu proti mrazom EXTRA PEVNÝ s TERMOSTATOM

 

Mesačné atribúty
Výsadba 3,4,5,6,7,8,9,10
Špecifikácia
Stanovisko slnečné
Výška pri dodaní 160-170cm
Mrazuvzdornosť -12°C
Pôda dobre priepustná, ľahká
Intenzita rastu pomaly rastúca
Výška v dospelosti 4-6m
Šírka v dospelosti 3-5m

I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Výsadba
Stanovisko
slnečné
Výška pri dodaní
160-170cm
Mrazuvzdornosť
-12°C
Pôda
dobre priepustná, ľahká
Intenzita rastu
pomaly rastúca
Výška v dospelosti
4-6m
Šírka v dospelosti
3-5m

Súvisiace produkty