Darčekový poukaz

Výhrevné / vykurovacie káble

Použitie výhrevných káblov počas mrazivej zimy:

Výhrevné káble sú skvelým pomocníkom na bezproblémové prezimovanie väčšiny mrazuvzdorných exotických rastlín a obzvlášť paliem, počas tuhej a mrazivej zimy na celom území Slovenskej a Českej republiky. Káble neslúžia ako priame vykurovacie teleso, ale predovšetkým zabraňujú preniknutiu silného mrazu k listovým pletivám rastliny. Dá sa teda povedať, že mráz svojim zohriatím a teplotou doslova odrážajú a tak rastlinu chránia.

VÝHODY, MONTÁŽ, VYUŽITIE:

  • špičkové prevedenie použitých materiálov vo vykurovacej aj prívodnej časti zabezpečuje tú najvyššiu bezpečnosť pri používaní a dlhú životnosť v     akomkoľvek prostredí
  • spotreba elektrickej energie počas prevádzky je skutočne minimálna a za ten krásny pohľad počas jarného odzimovania to skutočne stojí! 
  • teplota kábla sa počas prevádzky reguluje sama, v závislosti od teploty okolitého prostredia v teplotnom rozsahu 30-65 C
  • nami ponúkané výhrevné káble disponujú výkonom a teda aj spotrebou 10 W / 1 m. Takýto výkon káble naozaj slušne zohreje a tie spoľahlivo plnia svoj  účel, pričom spotreba elektrickej energie je naozaj minimálna
  • ochrana rastlín pred mrazom počas zimy
  • ochranný stupeň IP68, vďaka ktorému je možné vykurovací kábel inštalovať prakticky kdekoľvek!
  • ochrana vodovodných potrubí počas mrazov
  • inštalácia na štíty striech ako ochrana pred snehovou nádielkou, ktorej zosuvy sú pri oteplení a topení snehu často nebezpečné
  • ochrana odkvapov, v ktorých počas zimy voda často zamŕza a tým odkvapovú rúru v mnohých prípadoch poškodzuje
  • výhrevné teleso pre akvária a terária (napr. pri chove plazov, jašterov, hlodavcov a iných exotických zvierat)NESMIEME ZABUDNÚŤ!

Ochrana miesta, v ktorom kábel spájame s elektrickým prúdom:

Je potrebné si dať pozor aj na dôkladné zaizolovanie a zabezpečenie miesta, kde sa výhrevný kábel spája s predlžovacím káblom, resp. s elektrickým prúdom. Toto miesto zvyčajne ostáva vonku, resp. iba v zábale, v ktorom je chránená rastlina a riziko preniknutia možnej vlhkosti do zásuvky od predĺžovačky je pomerne vysoké. Preto z hľadiska bezpečnosti dbajte dôraz na zabalenie spoja/kontaktu napr. do pevného igelitu, či iného nepremokavého materiálu.

Vetranie a cirkulácia vzduchu:

Najdôležitejšou úlohou počas každého zimovania mrazuvzdorných exotických rastlín vo voľnej pôde či už pomocou výhrevných káblov, alebo úplne bez nich, je pravidelné a dôsledné vetranie. Pokiaľ to počasie a teplota vzduchu v zime dovolí, vetrajte rastliny čo najviac a intenzívne. Takto im zabezpečíte správnu cirkuláciu vzduchu a zabránite tým tvoreniu možných plesní a hniloby, ktoré počas zimy rastliny radi poškodzujú. Vetraním sa v zábaloch nebude zrážať voda a prebytočná vlhkosť, ktorá rastlinám a obzvlášť palmám, jukám či sukulentom škodí oveľa viac ako silný mráz! Nedostatočným vetraním často zábal zvlhne, palma sa zaparí a plesne spolu s hnilobou môžu ľahko narušiť najdôležitejšiu časť paliem - "srdiečko" (miesto odkiaľ rastliny púšťajú nové, nerozvinuté listy). Pri poškodení srdiečka hnilobou či plesňou sa palmy iba ťažko spamätávajú... Niektoré jedince dokážu nové a zdravé listy po poškodení pustiť rýchlo, iné zase vo väčšine prípadov vôbec.

Počas teplejších a slnečných dní v zime dokáže teplota vzduchu v zábale stúpnuť až na 30 oC! V noci naopak klesne často pod bod mrazu! Takéto teplotné výkyvy listom skutočne škodia a ľahko môžu vyschnúť. Preto je dôsledné vetranie skutočne tak dôležité. Ihneď akonáhle nám to počasie dovolí, zvyčajne už v polovici februára môžeme palmy úplne odzimovať. Čím kratšie sú v zime pozakrývané a zabelné, tým lepšie pre ne :-)

Vetracie otvory:

Výhrevné káble omotávame vždy okolo priedušnej netkanej textílie, v ktorej je rastlina zabalená. Pri každom zazimovaní nesmieme zabúdať na vytvorenie vetracích otvorov, ktoré nám taktiež zabezpečia určitú cirkuláciu vzduchu aj mimo manuálneho vetrania. Preto aspoň v 3-4 miestach vystrihnite otvor do netkanej textílie v priemere cca 5-10 cm.