Citrónovník ´Eureka´ - výška 100-130cm, kont. C10L


  • Kód produktu:citrónovník-170-210-cm
  • Dostupnosť:Vypredané
  • Kuriér: Nedostupné
  • Osobný odber: Nedostupné

  • 35,00 €
  • 848,40 Kč
  • Bez DPH: 29,17 €

Citrus limon ´EUREKA´

Charakteristika:

Tento druh citrónovníka pochádza z USA a patrí k najpestovanejším druhom všade vo svete. Je obľúbený aj vďaka tomu, že rastlina je bez tŕňov, čo je veľká výhoda najmä pri zbere plodov.  Plody sú stredne veľké, podlhovasté. Šupka je žltá a hladká. Listy sú podlhovasté, elipsovité a majú najskôr svetlo-zelenú, neskôr tmavo-zelenú farbu. 

Umiestnenie:

Počas vegetačného obdobia, teda obdobia rastu, kvitnutia a plodenia zabezpečíme citrusom čo najsvetlejšie  miesto, na ktoré dopadá slnko po väčšinu dňa. V tomto období citrusy obľubujú skôr vonkajšie stanovisko, ktoré by malo byť nadkryté, aby prípadný silný dážď či búrka nepoškodila kvety a plody.
Zimovanie:

Vzhľadom na to, že citrusy sú subtropické rastliny, treba na to brať veľký ohľad aj pri ich pestovaní a zimovaní v bytových podmienkach. Počas zimy totiž v bytoch nastáva problém pri pomere svetla a teploty. Citrusy majú počas zimy obdobie vegetačného pokoja, kedy by teplota nemala stúpať nad hodnotu cca 15o C. Dni sú krátke, svetla býva menej a teplota je taktiež nízka. Takéto klimatické podmienky sú počas zimy aj v subtropických krajinách, kde rastliny prirodzene rastú. Preto najvhodnejšie miesto na zimovanie býva chladná a dobre osvetlená garáž, pivnica či zimná záhrada. Veľmi dôležité je časté vetranie a cirkulácia vzduchu. Zabránime tým možným plesniam a škodcom, ktoré v zimnom období radi útočia. 
Zálievka:
Citrusy si potrpia na dostatok vody. Svoj smäd dokážu dať rýchlo najavo najmä opadávaním listov. Pozor však na prelievanie a premokrenie substrátu. Rastlina by rozhodne nemala stáť vo vode a substrát by mal byť stále mierne vlhký – nie však premokrený. To by mohlo následne spôsobiť vážne zahnívanie koreňov. 
Hnojenie:
Rastliny si vyžadujú pravidelné hnojenie kvalitným hnojivom, ktoré obsahuje všetky potrebné výživové prvky. Počas vegetačného obdobia hnojíme cca každé 2-3 týždne. Hnojenie je dôležité a prospieva celkovej kondícii rastliny, jej vzhľadu, ovplyvňuje taktiež kvitnutie a tvorbu plodov.
Substrát:
Pôda by mala byť ľahká a dostatočne priepustná. Vhodný substrát je ten, ktorý je určený výhradne pre citrusy. Spodok kvetináča je vhodné vyplniť drobnými kamienkami, ktoré vytvoria drenáž a korene rastlín tak nebudú stáť v spodnej vode. Citrusy je vhodné presádzať približne každé 2 roky. Ak už však pestujeme staršie rastliny vo veľkých nádobách, stačí každoročne vymieňať vrchnú časť pôdy za novú. Rastliny vždy pestujme v dostatočne veľkých a hlbokých kvetináčoch, aby sme zabezpečili dostatok priestoru pre rast koreňov.
Tvarovanie a rez:
K starostlivosti o citrusy patrí aj tvarovanie a rez týchto rastlín. Rezom získavame požadovaný tvar a urýchlime aj ich rodivosť. Rez je najlepšie vykonávať v predjarnom období. 


Pre lepšiu úrodu odporúčame kúpu aspoň dvoch a viacerých rastliniek rovnakej alebo inej odrody.


Pre rýchly a zdravý rast k rastline odporúčame dokúpiť:

CITRUSY – SYPKÉ ORGANICKO-MINERÁLNE HNOJIVO Z ROHOVINY, 1KG

 
 

Mesačné atribúty
Výsadba 3,4,5,6,7,8,9,10
Kvitnutie 4,5,
Doba zrenia 8,9
Špecifikácia
Opelivosť samoopelivá
Stanovisko slnečné
Výška pri dodaní 100-130cm
Druh subtropický strom
Zálievka pravidelná
Pôda ľahká, priepustná, humózna
Objem kvetináča C10L
Intenzita rastu stredne rýchlo rastúca
Výška v dospelosti 150-200cm

I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Výsadba
Kvitnutie
Doba zrenia
Opelivosť
samoopelivá
Stanovisko
slnečné
Výška pri dodaní
100-130cm
Druh
subtropický strom
Zálievka
pravidelná
Pôda
ľahká, priepustná, humózna
Objem kvetináča
C10L
Intenzita rastu
stredne rýchlo rastúca
Výška v dospelosti
150-200cm