Mandarínka


  • Kód produktu:mandarínka-160-170-cm
  • Dostupnosť:Vypredané
  • Kuriér: Nedostupné
  • Osobný odber: Nedostupné

  • 150,00 €
  • 3 636,00 Kč
  • Bez DPH: 125,00 €

PESTOVANIE CITRUSOV

 

Pri pestovaní týchto užitočných subtropických rastlín je potrebné dodržiavať zopár dôležitých zásad. Ak citrusom zabezpečíte vhodné podmienky a dostatočnú starostlivosť, tie sa Vám následne odvďačia pekným zeleným vzhľadom, no predovšetkým zdravými a chutnými plodmi.

 

UMIESTNENIE:

Počas vegetačného obdobia, teda obdobia rastu, kvitnutia a plodenia zabezpečíme citrusom čo najsvetlejšie  miesto, na ktoré dopadá slnko po väčšinu dňa. V tomto období citrusy obľubujú skôr vonkajšie stanovisko, ktoré by malo byť nadkryté, aby prípadný silný dážď či búrka nepoškodila kvety a plody! Ak nám však podmienky nedovoľujú citrusom zabezpečiť miesto vonku, snažíme sa teda aspoň priblížiť tým, aké by rastliny mali vonku.

 

ZIMOVANIE:

Vzhľadom na to, že citrusy sú subtropické rastliny, treba na to brať veľký ohľad aj pri ich pestovaní a zimovaní v bytových podmienkach. Počas zimy totiž v bytoch nastáva problém pri pomere svetla a teploty. Citrusy majú počas zimy obdobie vegetačného pokoja, kedy by teplota nemala stúpať nad hodnotu cca 15o C. Dni sú krátke, svetla býva menej a teplota je taktiež nízka. Takéto klimatické podmienky sú počas zimy aj v subtropických krajinách, kde rastliny prirodzene rastú. Preto najvhodnejšie miesto na zimovanie býva chladná a dobre osvetlená garáž, pivnica či zimná záhrada. Veľmi dôležité je časté vetranie a cirkulácia vzduchu. Zabránime tým možným plesniam a škodcom, ktoré v zimnom období radi útočia. Ak sa však predsa len rozhodneme pre „teplé“, bytové zimovanie citrusov, musíme rastliny umiestniť čo najďalej od akéhokoľvek vykurovacieho zariadenia, ktoré by v kombinácii so suchým vzduchom spôsobilo opadnutie listov a rastlina by sa začala trápiť. Čo najsvetlejšie miesto je samozrejmosťou. Teplota v miestnosti by sa popri pravidelnom vetraní mala držať na hodnotách pod 20C.

 

ZÁLIEVKA:

Citrusy si potrpia na dostatok vody. Svoj smäd dokážu dať rýchlo najavo vednutím či opadávaním listov. Pozor však na prelievanie a premokrenie substrátu! Rastlina by rozhodne nemala stáť vo vode a substrát by mal byť stále mierne vlhký – nie však premokrený. To by mohlo následne spôsobiť vážne zahnívanie koreňov. Počas vegetačného obdobia a obzvlášť počas horúcich letných dní si tieto rastliny na zálievku potrpia, keďže ich spotreba vody je podstatne vyššia ako v zimnom období vegetačného pokoja.

V zime zálievku obmedzíme a rastliny polievame tak, aby substrát úplne nepreschol. S vodou to však určite nikdy nepreháňajme. Na polievanie je ideálne používať výlučne odstatú vodu, ktorá nespôsobí zavápňovanie substrátu.

 

HNOJENIE:

Rastliny si vyžadujú pravidelné prihnojovanie kvalitným hnojivom, ktoré obsahuje všetky potrebné výživové prvky. Počas vegetačného obdobia hnojíme cca každé 2-3 týždne. Prihnojovanie je dôležité a veľmi prospieva celkovej kondícii rastliny, jej vzhľadu, ovplyvňuje taktiež kvitnutie a tvorbu plodov. Používame hnojivá vhodné pre citrusy, prípadne jednoznačne odporúčam BIO hnojivo rokohumín universal, ktoré ako jedno z mála hnojív zanecháva na rastlinách aj viditeľné účinky! Toto hnojivo nájdete aj v našej ponuke :-)

 

SUBSTRÁT:

Pôda, v ktorej naše citrusy budú rásť by mala byť ľahká a dostatočne priepustná. Vhodný substrát je ten, ktorý je určený výhradne pre citrusy. Ten jednoducho zakúpime v akejkoľvek predajni záhradných potrieb a často už aj v supermarketoch. Spodok kvetináča je vhodné vyplniť drobnými kamienkami, ktoré vytvoria drenáž a korene rastlín tak nebudú stáť v spodnej vode. Citrusy je vhodné presádzať približne každý 1-2 roky. Ak už však pestujeme staršie rastliny vo veľkých nádobách, stačí každoročne vymieňať vrchnú časť pôdy za novú. Rastliny vždy pestujme v dostatočne veľkých a hlbokých kvetináčoch, aby sme zabezpečili dostatok priestoru pre rast koreňov i rastliny samotnej.

 

TVAROVANIE A REZ:

K starostlivosti o citrusy patrí aj tvarovanie a rez týchto rastlín. Takto získavame požadovaný tvar a urýchlime aj ich rodivosť. Citrus je možné rezať v predjarnom období, ale aj počas vegetácie a plného rastu. Niektoré druhy ako calamondit a kumquát nevyžadujú rez, resp. rez minimálny, pretože aj bez rezu udržiavajú požadovaný tvar koruny. 

Pre rýchly a zdravý rast k rastline odporúčame dokúpiť:
SYPKÉ ORGANICKO-MINERÁLNE HNOJIVO-CITRUSY