Darčekový poukaz
samoopelivá
Citrus ´Budhova ruka´ - 80-110 cm, kont. C10L

Citrus ´Budhova ruka´ - 80-110 cm, kont. C10L


  • Kód produktu:budhova-ruka-citrus
  • Dostupnosť:Vypredané
  • Kuriér: Nedostupné
  • Osobný odber: Nedostupné

  • 35,00 €
  • 848,50 Kč
  • Bez DPH: 29,17 €

Citrus medica


Charakteristika:

Tento zaujímavý citrus pochádza z Indie a Číny a je to jeden z najvzácnejších citrusov vôbec. . Je obľúbený najmä vďaka svojim atraktívnym plodom. Listy sú oválne a majú svetlo-zelenú farbu. Plody majú žltú šupku a výhodou je že neobsahujú kôstky. Plody majú vysoký obsah vitamínu C takže ich konzumácia posilňuje imunitný systém, taktiež pomáhajú pri zmierňovaní bolesti, znižujú vysoký krvný tlak, sú prospešné pri chudnutí  a mnoho ďalšieho.

Umiestnenie:
Počas vegetačného obdobia, teda obdobia rastu, kvitnutia a plodenia zabezpečíme citrusom čo najsvetlejšie  miesto, na ktoré dopadá slnko po väčšinu dňa. V tomto období citrusy obľubujú skôr vonkajšie stanovisko, ktoré by malo byť nadkryté, aby prípadný silný dážď či búrka nepoškodila kvety a plody.
Zimovanie:
Vzhľadom na to, že citrusy sú subtropické rastliny, treba na to brať veľký ohľad aj pri ich pestovaní a zimovaní v bytových podmienkach. Počas zimy totiž v bytoch nastáva problém pri pomere svetla a teploty. Citrusy majú počas zimy obdobie vegetačného pokoja, kedy by teplota nemala stúpať nad hodnotu cca 15o C. Dni sú krátke, svetla býva menej a teplota je taktiež nízka. Takéto klimatické podmienky sú počas zimy aj v subtropických krajinách, kde rastliny prirodzene rastú. Preto najvhodnejšie miesto na zimovanie býva chladná a dobre osvetlená garáž, pivnica či zimná záhrada. Veľmi dôležité je časté vetranie a cirkulácia vzduchu. Zabránime tým možným plesniam a škodcom, ktoré v zimnom období radi útočia. 
Zálievka:
Citrusy si potrpia na dostatok vody. Svoj smäd dokážu dať rýchlo najavo najmä opadávaním listov. Pozor však na prelievanie a premokrenie substrátu. Rastlina by rozhodne nemala stáť vo vode a substrát by mal byť stále mierne vlhký – nie však premokrený. To by mohlo následne spôsobiť vážne zahnívanie koreňov. 
Hnojenie:
Rastliny si vyžadujú pravidelné hnojenie kvalitným hnojivom, ktoré obsahuje všetky potrebné výživové prvky. Počas vegetačného obdobia hnojíme cca každé 2-3 týždne. Hnojenie je dôležité a prospieva celkovej kondícii rastliny, jej vzhľadu, ovplyvňuje taktiež kvitnutie a tvorbu plodov.
Substrát:
Pôda by mala byť ľahká a dostatočne priepustná. Vhodný substrát je ten, ktorý je určený výhradne pre citrusy. Spodok kvetináča je vhodné vyplniť drobnými kamienkami, ktoré vytvoria drenáž a korene rastlín tak nebudú stáť v spodnej vode. Citrusy je vhodné presádzať približne každé 2 roky. Ak už však pestujeme staršie rastliny vo veľkých nádobách, stačí každoročne vymieňať vrchnú časť pôdy za novú. Rastliny vždy pestujme v dostatočne veľkých a hlbokých kvetináčoch, aby sme zabezpečili dostatok priestoru pre rast koreňov.
Tvarovanie a rez:
K starostlivosti o citrusy patrí aj tvarovanie a rez týchto rastlín. Rezom získavame požadovaný tvar a urýchlime aj ich rodivosť. Rez je najlepšie vykonávať v predjarnom období. 


 

Pre lepšiu úrodu odporúčame kúpu aspoň dvoch a viacerých rastliniek rovnakej alebo inej odrody.
 


Pre rýchly a zdravý rast k rastline odporúčame dokúpiť:

CITRUSY – SYPKÉ ORGANICKO-MINERÁLNE HNOJIVO Z ROHOVINY, 1KG

 

Mesačné atribúty
Výsadba 3,4,9,10
Špecifikácia
Opelivosť samoopelivá
Stanovisko slnečné
Výška pri dodaní 80-110cm
Druh subtropický strom
Zálievka pravidelná
Pôda ľahká, priepustná, humózna
Objem kvetináča C10L
Intenzita rastu stredne rýchlo rastúca
Výška v dospelosti 150-200cm

I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Výsadba
Opelivosť
samoopelivá
Stanovisko
slnečné
Výška pri dodaní
80-110cm
Druh
subtropický strom
Zálievka
pravidelná
Pôda
ľahká, priepustná, humózna
Objem kvetináča
C10L
Intenzita rastu
stredne rýchlo rastúca
Výška v dospelosti
150-200cm