Darčekový poukaz

Zimovanie paliem vo voľnej pôde

Nižšie si popíšeme, aké dva rôzne spôsoby zimovania paliem možno pred zimou zvoliť:

1. spôsob

Listy sme zviazali pevnou lepiacou páskou a kúskom tenkého lana smerom nahor. Okolo palmy sme ešte v predstihu pred príchodom silnejších mrazov nabili do zeme staré železné trúbky, ako základ konštrukcie celého zábalu.

Od spodnej časti kmeňa až po úplný vrch listov palmy balíme do bielej netkanej textílie na niekoľko vrstiev. Bielu netkanú textíliu volíme preto, lebo je priedušná a tým pod ňou nevzniká vlhkosť, ktorá by palmy mohla veľmi poškodiť! Biela záhradná textília je dostupná vo všetkých veľkých obchodných reťazcoch a v predajniach zo záhradnými potrebami. Do spodných železných tyčí sme následne nabili o niečo tenšie drevené a dostatočne vysoké tyče, okolo ktorých bude omotaný bambus a nepremokavá ochranná plachta ako "čiapka" celého zábalu.

Počas celej zimy je potrebné palmy často a dôsledne vetrať a taktiež pravidelne kontrolovať ich stav (vždy v prípade priaznivého a teplejšieho počasia)

Celý zábal z netkanej textílie omotáme dookola bambusom, na ktorý natiahneme nepremokavú pevnú fóliu, ako "čiapku" pred zrážkami a topiacim sa snehom. Každá palma musí byť v zime riadne zabezpečená ochranou proti akejkoľvek možnej vlhkosti. Ako možno vidieť, plachtu sme natiahli ani nie do polovice zábalu. To preto, aby cez zvyšnú časť dostatočne prúdil vzduch. Takto zabránime možnému zapareniu a zrážaniu vody v zábale. Z vlastných skúsenosti vieme, že palmám počas zimy nevadí ani tak silný mráz, ale práve vlhkosť a mokré prostredie. Vtedy môže veľmi rýchlo vzniknúť hniloba či pleseň, ktorá napáda vegetačný vrchol palmy, tzv. "srdiečko" (miesto odkiaľ vyrastajú nové listy)

Tento jednoduchší a vyššie uvedený spôsob zimovania paliem vysadených vo voľnej pôde odporúčame predovšetkým v nížinách a v teplých oblastiach Slovenska, kde teplota vzduchu počas zimy nezvykne klesať hlboko pod -15 C!

  


2. spôsob:

V chladných oblastiach severného Slovenska a v horských dolinách odporúčame zvoliť precíznejší spôsob zimovania voľne rastúcich paliem.

Jednou z možností sú špeciálne kryty z lexanu, ktoré rastlinám v chladnom období zabezpečujú optimálne podmienky z hľadiska svetla, slnečného žiarenia, ochrany pred mrazivým vetrom a vetrania. Kryty sú postavené z lexanu, ktorý je spojený prostredníctvom hliníkových líšt. Samozrejmou súčasťou krytov sú vetracie otvory, ktoré sú zásadným prvkom počas zimovania rastlín.  V prípade priaznivého počasia odporúčame tieto otvory ponechať stále otvorené!

Okolo paliem odporúčame namotať výhrevný kábel, ktorý spoľahlivo rastlinu ochráni aj počas extrémnych mrazov! Pre ušetrenie času odporúčame kábel napojiť na termostat, ktorý v prípade poklesu teploty na nastavenú hodnotu kábel automaticky zapne. Výhrevný kábel nikdy neomotávajte okolo samotnej rastliny, nakoľko by ju pri dlhodobom zapnutí mohol popáliť! Preto je vhodné káble omotávať okolo nejakého predmetu tak, aby sa nedotýkal rastliny.

Priehľadný lexan umožní jednoduchšiu optickú kontrolu rastlín v priebehu zimy a tým možno skôr zareagovať na prípadné potreby rastlín. Aj v takomto kryte by sme však nemali zabúdať na dobré zabezpečenie pôdy a tým aj koreňov pred premrznutím! Ak pôda s koreňmi v zime zamrzne do veľkej hĺbky, často sa stane, že palma nebude schopná prijímať vlahu zo zamrznutej pôdy. Korene po rozmrznutí pôdy odhnijú a palma a jednoducho vyschne. Preto odporúčame pôdu v okolí vrchných koreňov vystlať minimálne suchým lístím alebo suchým kokosovým substrátom.